Kategoriler
B2C Yazılım

2021 Yılında E-Ticarette İlgi Görecek Ürünler

2021 yılında onlıne alışverişte en çok hangi ürününün rağbet göreceği hangi ürünlerin 2020 yılına göre daha fazla talep alacağını Google trend verilerine bakarak tahmin edebiliyoruz.

Araştırmalara göre öngörülen 2021 yılı e- ticarette rağbet görebilecek ürünlerden birkaç tanesini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

1.Evcil hayvan aksesuarları

Evcil hayvan aksesuarları arasında en fazla talep gören ürün kedi ve köpek yatağı.  Google arama verilerine bakıldığında tüm dünyada köpek yatağı aramaları yaklaşık aylık bazda 234.000 rakamına ulaştı. Kedi yatağının da aylık bazda ortalama aranma sayısı yaklaşık 60.000 civarında.

2. Koltuk Kılıfları

Koltuk ve kanepe kılıfları 2020’de olduğu gibi 2021 yılında da ilgi görecek ürünler arasında. Özellikle evcil hayvan sahibi ve çocuklu ebeveynler bu ürüne yeni yılda da ilgi gösterecekler.

3. Kişisel Hijyen ve Bakım ürünleri

Pandeminin 2021 yılının tamamında da sürecek olması yönündeki tahminler bu ürünlere talebin yeni yılda da artarak devam edeceğini gösteriyor. Özellikle Maske, plastik eldiven, kolonya veya dezenfektan ürünleri hayati öneme sahip ihtiyaç listesinde olduklarından bu ürünlere talep hiç olmadığı kadar artacak.

Yine pandemi sebebi ile insanların  kuaför ve berberlere gitmek istememesi,  erkek saç sakal bakım ürünleri, kadın saç boyası ve kremleri, cilt bakım ürünlerine olan talebi arttıracak.

4. Temel Gıda Malzemeleri

İnsanların temel ihtiyaçları olan gıda malzemelerine, temassız, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmak istemesi bu gıda maddelerini e- ticaret kanalları ile daha yoğun bir şekilde sipariş etmesini sağlayacak.

5. Evde ve işyerlerinde kullanılabilecek hırdavat, yapı malzemeleri ve montajı kolay ürünler

İnsanlar pandemiden dolayı bu gibi malzemeleri  e-ticaret sitelerinden temin edip kendileri montajını yapmak isteyecekler. Örneğin mutfaktaki lavabo borusunu online sipariş edip kendi imkanları ile tesisatı yenileyecekler.

Başka bir örnek vermek gerekirse, montajı ve kurulumu basit aydınlatmalar, duvar rafları, aplik ve abajurlara olan talep 2021 yılında hızlıca artacak.

6. Kitap ve dergiler, Oyun Konsolları ve Hobi Ürünleri

Bu ürünlere olan talep 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da hızla artacak. Çünkü insanlar karantina süreçlerinde eskisi gibi sosyalleşemediğinden kendilerine daha çok vakit kalıyor.

Kategoriler
B2B Yazılım

E- Ticaretin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

E-ticaret, fiziksel bir konumdan ziyade İnternet üzerinde elektronik olarak gerçekleştirilen ticari faaliyettir. Web siteleri aracılığıyla, bazı işletmeler B2B olarak bilinen bir e-ticaret modeli olan diğer işletmelerle iş yapar. Diğer işletmeler, B2C e-ticaret modelinde tüketicilere online satış yapar. E-ticaretin gelişinin hem olumlu hem de olumsuz yönleri oluştu. Olumlu ve olumsuz özelliklerini bu başlıklar halinde sıralayabiliriz.

Gizlilik

E-ticaret yapan perakendeciler, web sitelerinin ziyaretçileri hakkında birçok bilgi toplayabilir. E-ticaret tüccarları, ziyaretçilerin gezinme modellerini izleyen çerez adı verilen elektronik izleyiciler kurarak, online müşterilerin bireysel profillerini geliştirebilir. Bu, satıcıların tüketicileri daha iyi tanıyarak reklam politikalarını şekillendirmelerine olanak verir. Bazı eleştirmenler, bu faaliyetin tüketicilerin mahremiyetine müdahale ettiğini düşünüyorlar.

Güvenlik

E-ticaretin bir diğer olumsuz etkisi, tüketicilerin kişisel bilgilerinin güvenliğine yönelik potansiyel tehdididir. Tüketiciler online ürün satın aldıklarında, genellikle bir kredi kartı numarası ve diğer kişisel bilgileri girerler. Kötü niyetli kişiler bu bilgilere satıcının bilgisayar sistemine sızarak ulaşabilirler.

Enerji tüketimi

E-ticaretin ortaya çıkmasının olumlu bir etkisi, enerji tasarrufu sağlayabilmesidir. Mağazalara gitmek yerine internetten alışveriş yapan tüketiciler daha az yakıt kullandıklarından enerjiden tasarruf sağlıyor hem de çevre kirliliği bir nebzede olsa azaltıyorlar.

Maliyet azaltma

E-ticaretin maliyetleri azaltması da başka bir faydasıdır, şirketler mal dağıtımında yer alan aracıları, depo alanını ve personel giderlerini kestiklerinde maliyetlerini düşürebilirler. E-ticaret, şirketlerin envanterlerini daha iyi yönetmelerine de olanak tanır.

Ürünlere Kolay Ulaşma

E-ticaretin olumlu yönlerinden biriside talep ettiğiniz ürünü tüm dünya pazarında arama imkanınızın olmasıdır. Mağaza mağaza dolaşmak yerine evinizden güvenli bir şekilde arama yapabiliyorsunuz. Seçtiğiniz ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabiliyorsunuz, ürünlerin fiyatında indirim olduğunda sistemin size bilgi vermesini isteyebiliyorsunuz.

Sistemsel Problemler. E- ticaretin olumsuz taraflarından birisi de almak istediğiniz ürünün olduğu internet sitesinde oluşabilecek problemlerdir. Eğer başka bir platformda aradığınız ürünü bulabilirseniz problem yok fakat ürün sadece o sitede varsa ürünü satın almanız zorlaşıyor. E-ticaret siteleri yerine bir mağazaya gidip istediğiniz ürünü satın almak istediğinizde oluşabilecek sor